جدیدترین مطالب

ذی الحجه روز نزول هل أتی درشأن اهل بیت پیامبر اعظم گرامی باد

سوره انسان
سوره انسان در مدینه نازل شده است و دارای 31 ایه می باشد.برای این سوره نام‌های متعددی است که مشهورترین آنها «ا نسان» ، «دهر» و  «هل اتی» است که هرکدام از آنها از یکی از کلمات ابیدای سوره گرفته شده‌است.
محتوای این سوره به پنج موضوع تقسیم می شود :

آفرینش انسان از نطفه و سپس هدایت و آزادی اراده او

سخن از پاداش ابرار و نیکان  که شان نزول خاصی درمورد اهل بیت دارد

دلائل استحقاق این پاداش‌ها

اهمیت قرآن، و طریق اجرای احکام آن

حاکمیت مشیت الهی (در عین مختار بودن انسان)


شأن نزول سوره انسان
درباره شأن نزول این سوره از امام باقر (علیه السلام) روایت شده است: امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) در دوران كودكی بیمار شدند پیامبر (صلی الله علیه و اله وسلم) از آنها عیادت كرد و به امام علی (علیه السلام) فرمود: ای ابالحسن اگر برای فرزندانت نذری كنی خداوند به ایشان عافیت می بخشد.
امام علی(علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) و فضه نذر كردند كه سه روز روزه بگیرند تا بیماری حسنین شفا یابد. بچه ها بهبودی یافتند در روز اول هنگام افطار مسكینی به در خانه آمد و تقاضای غذا كرد. ایشان غذای خود را به او دادند. روز دوم هنگام افطار یتیم و در روز سوم اسیری به در خانه آمدند و آنها غذای خود را به آنها دادند.و خود با آب افطار نمودند روز بیست و پنجم ماه ذی الحجه جبرئیل بر پیلمبر اکرم نازل شد و این سوره را بر ایشان قرائت و وارد نمود. 
فضیلت و خواص سوره انسان
- امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمودند: قرائت سوره انسان موجب تقویت و نیرومندی روح و قوی شدن اعصاب و آرامش یافتن اضطراب است و اگر كسی كه در قرائت آن ضعیف است و نمی تواند آن را بخواند اگر این سوره را بنویسد و پس از شستن آب آن را بنوشد از ضعف نفس نجات می یابد و نتیجه بخش است
- رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در فضیلت این سوره فرمودند: هر كس سوره انسان را قرائت نماید پاداش او بهشت و حوریان بهشتی خواهد بود.
-امام صادق (علیه السلام) همچنین فرمودند: هر كه سوره انسان را قرائت نماید خداوند او را با تعداد زیادی از حوریان بهشتی تزویج نماید و در سرای باقی با پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم خواهد بود.
- در سیره امام رضا علیه السلام آمده است: ایشان در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه در ركعت اول سوره حمد و انسان و در ركعت دوم بعد از حمد سوره غاشیه را قرائت می نمودند و می فرمود: هر كس در نماز صبح روز دوشنبه و پنجشنبه اینگونه نماز بخواند خداوند در این دو روز ایشان را از شرور در امان می دارد.
- امام صادق علیه السلام همچنین فرمودند: من ضامنم برای هر یك از شیعیانم كه در نماز صبح روز پنجشنبه سوره انسان را بخواند و اگر در آن شب یا روز بمیرد با امنیت و بدون حساب از گناهانی كه انجام داده وارد بهشت می شود و دیوان حسابرسی برای او باز نمی شود و در قبر از او پرسشی نخواهد شد و اگر زنده بود در حفظ و امان الهی است و آفات دنیا از او برداشته می شود و چیزی از جنبنده های زمینی تا پنجشنبه بعد به او آسیبی نمی رساند.


موضوع: مذهبی و فرهنگی (متن عکس کلیپ)،
برچسب ها: ماه ذی الحجه، نزول سوره دهر،
[ سه شنبه 6 مهر 1395 ] [ 08:36 ق.ظ ] [ کانون فرهنگی و هنری مسجد قائم آل محمد (عج) رابط خواهران ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic